Opozitia. Trecutul si prezentul unei institutii politice

Opozitia. Trecutul si prezentul unei institutii politice

Ghita Ionescu, Isabel de Madariaga

Opozitia. Trecutul si prezentul unei institutii politice

Humanitas, Istorie, Politica / Colectia: Societatea civila

Embed:

Conflictele, fie intr-o maniera deschisa ori intr-una voalata, sunt prezente in orice tip de societate, iar institutiile democratice joaca un rol decisiv in dezamorsarea lor. Guvernele puternice au nevoie de o opozitie puternica. Autorii arata cum a devenit opozitia o institutie distincta in cadrul sistemelelor parlamentare constitutional–pluraliste.


Cu atat mai importanta este aceasta carte in situatii in care exista riscul de a se pune semnul egalitatii intre opozitie si subversiune. Arta opozitiei tine de arta de a cadea de acord asupra modului in care poti fi in dezacord – ea este chiar opusul subversiunii.


In plus, cititorul va gasi in carte o veritabila introducere in analiza vietii politice, facuta nu din perspectiva uzuala a puterii, ci din cea a opozitiei.

traducere de Valeriu Mihaila

Info
Ghita Ionescu
Isabel de Madariaga
Detalii produs
Ghita Ionescu
Ghita Ionescu Ghita Ionescu (n.

Comentarii

Publică un comentariu nou

Conţinutul acestui câmp va fi considerat confidenţial şi nu va fi făcut public.
  • Adresele de situri web şi adresele de e-mail se transformă automat în linkuri.
  • Tag-uri HTML acceptate
  • Liniile şi paragrafele sunt rupte automat.
  • Any [file:filename|description] generates a file download link